DDF'23
[Forum Hakkında]
DDF 2023'e Hoş Geldiniz

Günümüz dünyasının ‘yeterince demokratik’ olduğunu söyleyemiyoruz. Tam tersine dünya demokrasi indeksinin gerilediğini görüyoruz. Günümüz dünyasında yeterince gelişmişlikten de söz edemiyoruz. Tam tersine insani gelişme indeksinin gerilediğini izliyoruz. Ekolojik açıdan ise iklim değişikliği kapımızı çalıyor. Dünya genelinde gıdaya erişim giderek zorlaşıyor. Bu küresel sorunlar hepimizi endişelendirmeye devam ediyor.

Güvenli geleceğe giden yol demokrasiden geçiyor. Başka bir deyişle, demokrasiyi yeniden keşfetmemiz gerekiyor. Bu nedenle, hepinizi Dünya Demokrasi Forumu’na (DDF’2023) katılmaya ve demokrasinin sorunlarını tartışmaya davet ediyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı’nda, 14-16 Eylül 2023 tarihleri arasında Ordu/Mesudiye’de buluşmak dileği ile saygılarımızı sunuyoruz.

INFO
Neden DDF?
Fikrin Doğuşu

Mesudiye Gelişme Vakfı (MEGEV) 2002 yılında kurulan ve kar amacı gözetmeyen gönüllü bir organizasyondur. Amacı, yardımlaşma ve dayanışma yolu ile Mesudiye yöresinin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmesine katkıda bulunmak ve geleneksel Mesudiye Kurultayı’na destek olmaktır.

İlçede, 1991 yılından bu yana Mesudiye Kurultayı adı verilen bir “doğrudan demokrasi” örneği yaşanmaktadır. Bu amaçla yöre halkı her yıl temmuz ayının ilk cumartesi günü kendiliğinden toplanmakta ve yörenin sorunlarını tartışarak çözüm aramaktadır. 2010 yılındaki Mesudiye Kurultayı’nda, Dünya Demokrasi Forumu’nun 2023 yılında düzenlenmesi kararlaştırılmıştır. 2023 yılının seçilme nedeni Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı olmasıdır.

Bu amaçla, Türkiye Demokrasi Forumu 2013 (TDF’2013), Avrasya Demokrasi Forumu 2018 (ADF’2018) ve Dünya Demokrasi Forumu 2023 (DDF’2023) olmak üzere üç aşamalı bir yol haritası çizilmiştir. TDF’2013’te, Türkiye’nin farklı bölgelerinden ve toplumun çeşitli kesimlerinden konuşmacılar tarafından 41 bildiri sunulmuştur ve forum 700 kişi tarafından izlenmiştir. Duyulan ilgi nedeni ile TDF, 2015 yılında da tekrarlanmıştır. TDF’2015’te 27 bildiri sunulmuştur. Konuklar köy evlerinde konuk edilmiş ve doğa gezisi ile yöreyi tanımaları sağlanmıştır. Ancak 2018 yılında yapılması öngörülen ADF, Ortadoğu’da yaşanan savaş ve bunu izleyen Covid-19 salgını nedeni ile yapılamamıştır. Buna rağmen, DDF’2023 için gerekli çalışmalara başlanmış ve bu forumun 14- 16 Eylül 2023 tarihleri arasında Ordu Mesudiye’de yapılması planlanmıştır.

INFO
Ne Zaman?
Organizasyon

DDF’2023 14-16 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. 

INFO
Nerede?
Organizasyon

DDF’2023 Ordu’nun Mesudiye ilçesinde gerçekleşecektir. 14-15 Eylül’de Mesudiye Meslek Yüksekokulu Yerleşkesi’nde gerçekleşecek panellerin ardından, 16 Eylül’de Ordu yayla gezisi ve Gala Yemeği ile son bulacaktır. 

20
Uzman Konuşmacı
20
Oturum
3
İmza Etkinliği
2
Yemek Davetleri
NELER VAR?
[Konferans Detayları]
Neler Planlıyoruz

Organizasyon kapsamında konferanslar, eğitimler ve imza günleri gibi etkinlikler planlayarak organziasyonumuzu siz değerli katılımcılar için en verilmli şekilde değerlendirmeyi hedefliyoruz.

Konferans
Birbirinden seçkin ve uluslararası konuşmacılarımız ile yerel yönetimlerden tutun da kırsal kalkınmaya ve demokrasinin yaşatılmasına kadar tüm konuları ele alacağız.
Eğitimler
Dünya Demokrasi Forumu çerçevesinde demokrasi üzerine eğitim grupları ve kırsal kalkınma hakkında çalıştaylar düzenleyeceğiz.
Davetler
Katılımcılarımızın ve konuşmacılarımızın etkinlik dışında bir araya geleceği davetler düzenleyerek sosyal katılımı artıracağız.
Başvuru Formu
Formu Doldurun

DDF 2023’te katılımcı olmak için şimdi formumuzu doldurun.

Konuşmacılar
Kimler Bizimle
Konuşmacılar ve Detaylar

Organizasyon kapsamında dünyanın farklı yerlerinden alanında uzman isimler ile sizlerle verimli ve planlı bir zaman geçirmek için bir aradayız.

[wpgmza id=”1″]